Začiatok septembra je často charakteristický svojím slnečným a príjemným počasím. Ide o menej známu teplotnú singularitu s názvom Mariánske, prípadne neskoré leto. Veľa ľudí si ho však zamieňa za babie leto, ktoré prichádza o niečo neskôr.
Mariánske leto je teplotnou singularitou, čo znamená, že ide o pravidelnú teplotnú odchýlku v rámci ročného chodu teplôt. Pod teplotnými singularitami si možno predstaviť napríklad Medardovu kvapku, či spomínané babie leto.
Výskyt Mariánskeho leta je viazaný na prvú polovicu septembra, kedy sa vyskytujú dva liturgické mariánske sviatky (8.9. a 15.9.), a takisto aj kalendárny sviatok mena Mária (12.9.). Ktorý zo sviatkov stojí za presným pôvodom názvu sa však neuvádza.
Toto obdobie je spojené s oblasťou mohutnej tlakovej výše, ktorá často blokuje prichádzajúce fronty a ochladenia. Vďaka tomu je pre mariánske leto typické stabilné slnečné počasie, so slabým vetrom, pričom cez deň môžu teploty vystúpiť až na letné hodnoty od 25 do 30°C.
Za Mariánske, respektíve neskoré leto možno považovať aj tohtoročný septembrový úvod. Ten mal však extrémnu podobu, pretože ho ovplyvnili dlhotrvajúce horúčavy, ktoré prekonávali teplotné rekordy.
Ukážkovú situáciu priniesol minulý rok. Od 4. septembra sme sa dostali pod vplyv mohutnej tlakovej výše, ktorá niekoľko dní prinášala bezoblačné gýčové počasie. Toto obdobie trvalo až do 13. septembra, pričom v jeho závere sme zaznamenávali aj teploty nad 30°C.
Výrazné Mariánske leto sme zaznamenali aj v rokoch 2020, 2018 a 2016.
Hoci Mariánske leto nie je až tak známou teplotnou singularitou, jeho prejavy ľudia vnímajú a obľubujú. S týmto obdobím sú spojené záverečné práce na poliach, zber úrody, vinobrania, prípadne prvé jarmoky.
Stabilné počasie robí tieto dni atraktívne pre horské a vysokohorské túry s dobrými výhľadmi a bez rizika búrky. Preto si niektorí ľudia nechávajú návštevu našich veľhôr práve na september.
Na druhej strane, teplé počasie ešte poskytuje priestor aj na posledné návštevy kúpalísk a vodných plôch.
Prejavy Mariánskeho leta možno badať aj v prírode. Pre toto obdobie je typický odlet lastovičiek, zvýšený výskyt ôs a možno pozorovať aj prvé zmeny farby listov. Tohtoročné skoré žltnutie a opadávanie listov však súvisí so suchom.
Komentujte ako prvý