Tohtoročná posledná novembrová dekáda má v Európe veľmi premenlivý charakter. Jednotlivé vzduchové hmoty sa veľmi rýchlo striedajú, čo výrazne ovplyvňuje charakter počasia i teplotné pomery v jednotlivých krajinách.
Táto situácia je spôsobená typickou novembrovou situáciou, kedy prevažuje severojužné prúdenie a väčšinou tak do určitej oblasti prúdi buď veľmi teplý vzduch z tropických oblastí alebo studený arktický vzduch.
Začiatok poslednej novembrovej dekády v roku 2024 poznačil vpád arktickej vzduchovej hmoty do väčšej časti Európy. Vďaka tomu nasnežilo v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Rumunsku a podobne. Aj na Slovensku sme zaznamenali výskyt snehovej pokrývky na väčšine územia.
Rekordne vysoké teploty v západnej Európe
Následne sa nad východným Atlantikom prehĺbila tlaková níž Bert, pričom kvôli jej rýchlemu prehlbovaniu išlo o bombogenézu. Táto níž priniesla veľmi nepriaznivé počasie na Britské ostrovy a výrazné oteplenie najmä do západnej Európy.
Vo viacerých krajinách namerali denné teploty nad 20°C, čo je na danú ročnú dobu mimoriadne vysoká teplota.
Čiastočne sa oteplilo aj na Slovensku, no oteplenie bolo paradoxne najciteľnejšie na horách, napríklad na Štrbskom plese vystúpila včera teplota až takmer na 12°C. Na väčšine územia tak nastal odmäk, takže tohtoročná Katarína tak bola skôr na blate.
Nadpriemerné teploty na Sibíri
V pondelok nastala zaujímavá situácia v tlakových útvaroch, tlaková níž Bert i tlaková výš nad východnou Európou mali výrazne pretiahnutý tvar, vďaka čomu sa teplý vzduch čiastočne dostal až nad sibírsku oblasť. V tejto oblasti tak lokálne bolo až o 22°C teplejšie ako normál.
Naopak, vplyvom severojužného prúdenia sme zaznamenali výrazný vpád studeného kontinentálneho vzduchu v oblasti Turecka a Egyptu.
Situáciu možno dobre interpretovať pri pohľade na prúdenie a teplotu vo výške 1000 metrov nad povrchom. Samozrejme však do nových oblastí nikdy nedorazí úplne pôvodná vzduchová hmota, pretože tá sa pri svojom prechode vždy mierne transformuje.
Zdroj úvodného obrázka: Climatebook / Twitter
Komentujte ako prvý