K dnešnému sviatku sv. Martina sa viaže známa pranostika o Martinovi na bielom koni. Hoci je táto pranostika pomerne populárna, v posledných rokoch sa nenapĺňa.
Martin nepriniesol sneženie ani tento rok, a to dokonca ani do našich najvyšších pohorí, kde je už sneh v tomto čase pomerne bežný. Na druhej strane nám však vďaka jasnému počasiu v tomto období výrazne klesajú nočné teploty.
Zaznamenávame poriadne tuhé ráno, teplotné minimá k siedmej hodine klesali až takmer do -8°C na Orave a na severovýchode. Na niektorých lokalitách pozorujeme výraznú teplotnú inverziu.
Vďaka tomu je momentálne najteplejšie na Skalnatom plese vo nadmorskej výške zhruba 1750 metrov, kde teplota o ôsmej hodine vyskočila už na 5,3°C a posledné noci tam vôbec nemrzlo. V neďalekom Poprade pritom mrzne a teplota je tu takmer o 10 stupňov nižšia.
Už počas večerných hodín sa nám v dolinových oblastiach výraznejšie rozšírili hmly, pričom na juhozápade z nich aj mrznúco mrholilo. V dôsledku toho sa ojedinele tvorí poľadovica, pred ktorou je v platnosti výstraha 1. stupňa.
O aktuálnom hmlistom počasí vraví iná pranostika, podľa ktorej Martin prijazdí na sivkovi. Pranostiky sa zhodujú, že ak Martin príde na sivom koni, zima bude striedavá a ak príde na žltom koni, zima bude tuhá. Tento popis by tak sedel pre horské oblasti stredného a východného Slovenska, kde zaznamenávame slnečné ráno.
Vznik a platnosť pranostiky
V minulosti ľudia pozorne sledovali dátum prvého sneženia a práve na obdobie tohto sviatku pripadal výskyt prvého sneženia aj v nižších polohách. Martinský sneh zvyčajne nemal dlhé trvanie a väčšinou sa roztopil hneď v ten deň, no predznamenal začínajúcu zimu.
Pri momentálnych klimatických pomeroch sa táto pranostika už nenapĺňa. Výskyt prvého sneženia v nižších polohách momentálne pripadá skôr na druhú polovicu novembra, v niektorých rokoch až na december.
Naposledy prišiel Martin na bielom koni v roku 2007. Sviatok sv. Martina vtedy pripadol na nedeľu a aj v nížinách v tento deň napadlo niekoľko centimetrov snehu. Situácii predchádzal vpád arktického vzduchu od severozápadu, na ktorom sa následne v strednej Európe prehĺbila tlaková níž.
Komentujte ako prvý