Press "Enter" to skip to content

Október 2024 v skratke – daždivý začiatok, slnečný koniec

Dnešný deň dáva definitívnu bodku za tohtoročným októbrom. Tento mesiac bol z hľadiska charakteru počasia v rámci jeho úvodu a záveru veľmi odlišný. Z teplotného hľadiska bol mesiac skôr umiernený a striedali sa teplejšie i chladnejšie obdobia.

Daždivý úvod

Prvá októbrová dekáda sa niesla v znamení pokračujúceho dynamického počasia, s častým striedaním atmosférických frontov a častými zrážkami. Tento trend spôsobil o niečo južnejší vznik tlakových níží, ktoré potom priamo ovplyvňovali počasie v západnej a strednej Európe.

Neskoré babie leto

V polovici mesiaca však počasie nad Slovenskom začala ovplyvňovať mohutná tlaková výš, ktorá sa na dlhšie obdobie usadila v oblasti východnej Európy. Vďaka tomu sme zaznamenali typické počasie babieho leta.

To síce nespĺňalo všetky meteorologické definície, ale charakteristické boli najmä jeho prejavy ako poletujúce pavučiny, ranné hmly, alebo vysoký kontrast medzi dennou a nočnou teplotou. Najmä na strednom a východnom Slovensku sme totiž zaznamenávali ranné mrazy.

Západné Slovensko však v tomto období častejšie ovplyvňovala zväčšená oblačnosť, ktorá sa nachádzala najmä v priestore západne od nás.

Omega blok

Spomínaná tlaková výš sa neustále obnovovala a po roku vytvorila dlhotrvajúci omega blok. Ten sa momentálne vytvoril na novej mohutnej tlakovej výši nad Britskými ostrovmi, vďaka čomu takéto stabilné počasie pokračuje aj naďalej.

Na okraji omega bloku však zostali uväznené tlakové níže, ktoré prinášali mimoriadne nepriaznivé počasie najmä do oblasti západného Stredomoria. V tejto oblasti sa okrem medikánu vytvorili aj ďalšie, na zrážky bohaté tlakové níže. Mimoriadny zrážkový nadbytok dobre reprezentuje aj pohľad na mesačnú odchýlku zrážok.

Mesačná odchýlka zrážok v októbri 2024
Zdroj: Ventusky

V týchto dňoch zasiahla Španielsko tlaková níž Dana, ktorá spôsobila tragické povodne v oblasti Valencie. Žiadna krajina na svete nezažila za posledné dni toľko bleskových výbojov ako práve Španielsko.

Hurikány

Zaujímavosťou mesiaca bola aj rozbehnutá hurikánová sezóna v Atlantiku. Tá dokázala vyprodukovať hurikán Milton (kategória 5), ktorý bol tohtoročným najsilnejším hurikánom.

Okrem toho sa do Európy dostali zvyšky hurikánu Kirk, ktorý narobil problémy najmä vo Francúzsku a na Pyrenejskom polostrove.

Polárna žiara

Tento mesiac nám Slnko opäť doprialo zaujímavú šou, keď sa po viacerých jeho výbuchoch uvoľnila koronálna hmota, ktorá na Zemi vyvolala ďalšiu silnú geomagnetickú búrku a následnú polárnu žiaru.

Už v úvode mesiaca došlo k doposiaľ najsilnejšej erupcii, no jej hmota nebola správne nabitá, a tak bola žiara viditeľná len z polárnych oblastí. Spomínanú polárnu žiaru vyvolala až ďalšia erupcia z 9. októbra, z ktorej hmota postupovala k Zemi mimoriadne rýchlo.

Už o cca 40 hodín po tejto erupcii sa vyskytla najsilnejšia polárna žiara od 10. mája, ktorú bolo možné pozorovať aj zo Slovenska. V tomto čase však u nás neprialo počasie, keďže nás ovplyvňoval studený front.

Šťastie mali len niektorí obyvatelia východného Slovenska, kam 10. októbra v skorých večerných hodinách ešte front nedorazil. Počasie odmenilo aj trpezlivých obyvateľov západného Slovenska, kde sa následne po prechode frontu nad ránom vyjasnilo, no žiara už bola o niečo slabšia.

Kométa Tsuchinshan-ATLAS

Okrem polárnej žiary sme mohli sledovať aj kométu Tsuchinshan-ATLAS, ktorá bola svojou jasnosťou podobná obľúbenej kométe Neowise z roku 2020.

Kométu bolo možné pozorovať v polovici mesiaca, pomerne vysoko nad západným obzorom, asi hodinu po západe Slnka.

Kométa Tsuchinshan-ATLAS nad Vysokými Tatrami
Zdroj: astro-novinky.eu

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *