Press "Enter" to skip to content

Ako to vyzerá s polárnou žiarou zo štvrtkovej erupcie?

Vo štvrtok sme informovali o tom, že na Slnku sa tento týždeň odohrali dve veľmi silné erupcie. Tie mali počas víkendu potenciálne priniesť aj polárnu žiaru. Ako to s ňou zatiaľ vyzerá?

Utorková erupcia triedy X7.1 mala priniesť silnú piatkovú polárnu žiaru najmä do oblasti Severnej Ameriky. Hmota z tejto erupcie však zasiahla Zem len okrajovo a polárnu žiaru tak bolo vidno len za polárnym kruhom.

Z tohto hľadiska bola oveľa zaujímavejšia štvrtková erupcia triedy X9.05, ktorá bola doposiaľ najsilnejšia a prekonala aj májovú erupciu, ktorá priniesla najvýraznejšiu polárnu žiaru za posledných 20 rokov. Táto erupcia dokonca aj vyprodukovala koronálnu hmotu, ktorá bola nasmerovaná priamo k Zemi a mala ju zasiahnuť už včera večer.

To dávalo naše územie do nevýhodnej situácie, pretože na väčšine územia bolo beznádejne zamračené. Koronálna hmota sa však nakoniec oneskorila a prišla až dnes ráno. Zložka Bz však nemala správny smer, a tým pádom žiadnu výraznú polárnu žiaru nepriniesla ani v oblasti Severnej Ameriky, kde mali v tomto čase noc.

Dobrou správou však je, že dnes večer sa nad naším územím začína vyjasňovať a v hre sú aj príchody ďalších slnečným hmôt, ktoré by mohli priniesť polárnu žiaru. Po spomínanej erupcii totiž došlo aj k ďalším, aj keď menej výrazným výbuchom.

Astronomické podmienky síce už nie sú až tak priaznivé, ale polárna žiara by dnes večer mohla byť viditeľná aspoň cez fotoaparát. Hodnoty totiž naznačujú, že geomagnetickú búrka by dnes večer mohla pokračovať.

Pre istotu však odporúčame sledovať parametre, ktoré sa dajú zistiť aj z mobilných aplikácií. Najdôležitejšia je hodnota Bz, ktorá musí byť záporná, ideálne pod -10 až -15. O ostatných parametroch sme informovali v tomto článku.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *