Press "Enter" to skip to content

Z meteorologického hľadiska už máme jeseň, no aj napriek tomu bude 36°C – ako je to možné?

Nový pracovný týždeň i začiatok školského roka sa začal horúcim slnečným počasím. Hoci tomu teploty nenapovedajú, z meteorologického hľadiska už máme jeseň. Tá sa začala včera, 1. septembra.

Meteorológia sa pre určovanie ročných období neriadi astronomickými udalosťami, ale kalendárnymi mesiacmi. Za jeseň sa považuje obdobie od septembra do novembra. Teploty a počasie sa však na jeseň vôbec nepodobajú – ako je to možné?

Od 24. augusta zaznamenávame súvislú vlnu horúčav, pričom niektoré oblasti neboli vôbec zasiahnuté prechodmi frontu. Veľmi teplý vzduch zotrváva nad oblasťou strednej Európy už dlhú dobu a momentálne postavenie tlakových útvarov ho nemá ako vytlačiť.

Oblasť vysokého tlaku blokuje prípadné studené fronty, či vpád chladnejšieho vzduchu. Navyše, vzduch, ktorý sa k nám bude dostávať, bude o niečo suchší a bude sa tak ľahko prehrievať.

Teplota a poveternostná situácia zajtra o 16:00
Zdroj: Ventusky

Zajtra sa tak očakávajú teplotné maximá až do 36°C. Pôjde o suverénny teplotný rekord, ktorý v septembri nemá obdobu. Takáto hodnota môže znamenať historicky najteplejší jesenný deň.

Suverénne prekonanie teplotných rekordov

Je dosť možné, že od začiatku septembra budeme každý deň prekonávať teplotné rekordy pre daný deň. V Bratislave sme prekonali rekord už včera, dnes to dokonca bude možno aj o vyše 3°C. Teplotné rekordy budú prekonávané aj v ďalších dňoch.

Vývoj rekordov a dlhodobého priemeru maximálnej dennej teploty v septembri (Hurbanovo)
Zdroj: Klimatológia SHMÚ

Takýto horúci začiatok septembra pripomína rok 2015. V lete spomínaného roku sa vyskytlo niekoľko vĺn mimoriadnych horúčav, pričom jedna z nich priniesla na začiatku septembra podobné teploty ako teraz a aj nový teplotný rekord pre 1. september. Tento rekord však bol včera vyrovnaný a niekde aj prekonaný.

Takáto vlna horúčav je v Európe na začiatku jesene naozaj raritou a ide o varovný prejav globálneho otepľovania. Trend predlžovania leta a extrémnych horúčav je čoraz bežnejším klimatickým výkyvom v novodobej histórii.

Extrém za extrémom

Leto 2024 je v mnohých krajinách historicky najteplejšie. Oveľa odstrašujúcejší príklad je však nórsky ostrov Svalbard, ktorý zaznamenal tento rok v auguste obrovskú odchýlku a suverénne prekonal predošlý rekord, ktorý je paradoxne z minulého roku.

Zmena je našťastie už na obzore, vyzerá to tak, že cez víkend by sme sa mohli dostať pod vplyv tlakovej níže v oblasti Jadranu. Toto postavenie tlakovej níže je zrážkovo vždy pomerne zaujímavé a situáciu budeme sledovať. Budúci týždeň by tak podľa dnešných predpovedí mohol priniesť miernejšie teploty.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *