V letnom období sa často hovorí o tropických nociach, ktoré sú v našej oblasti čoraz častejším fenoménom. Hoci sú typické najmä pre tropické a subtropické oblasti, v dôsledku klimatickej zmeny sú čoraz bežnejšie aj u nás.
Tropická noc je noc, kedy teplota neklesne pod hodnotu 20°C.
K najnižšej teplote dochádza spravidla nad ránom, tesne pred východom Slnka. V prípade prechodu frontov to však môže byť aj počas dňa. Z tohto dôvodu sa v súvislosti s termínom „minimálna teplota“ používajú aj dodatočné označenia celodenné a nočné minimum.
Na jej meranie sa používa extrémny teplomer, ktorý ukáže najnižšiu dosiahnutú teplotu (kvázi funguje na princípe lekárskeho teplomeru, ale v opačnom zmysle). Ak teda ráno zostane nad bodom 20°C, zaznamenali sme tropickú noc. Samozrejme, dnes tento údaj vedia rýchlo vyčítať automatizované stanice.
Tropické noci predstavujú riziká pre životné prostredie, ale aj pre ľudí. Mnohým ľuďom spôsobujú problémy so spánkom a nočné potenie, pričom vplyvom vysokej teploty nepomáha ani vetranie.
Príčiny tropických nocí
Priamou príčinou tropických nocí je spravidla prúdenie horúceho vzduchu z tropických oblastí. Nie vždy však idú tropické noci ruka v ruke s horúčavami a tropickými dňami.
V niektorých prípadoch dochádza k vysokým denným amplitúdam teploty, kedy popoludní môže teplota vystúpiť napríklad na 33°C, no v noci klesne aj na 15°C. Stať sa tak môže napríklad počas skorého leta, kedy zem ešte nie je dostatočne prehriata, alebo napríklad pri prúdení suchého kontinentálneho vzduchu, ktorý sa rýchlo prehrieva a rýchlo chladne, alebo na konci leta a v septembri, kedy sú už noci dlhšie.
Tropickým nociam pomáha najmä vlhký vzduch a dusno. Takýto vzduch sa o niečo pomalšie prehrieva, no rovnako aj pomaly chladne.
Zem sa pomalšie ochladzuje aj pri zamračenej oblohe, ktorá je v lete typická napríklad pred príchodom frontu, či pri vzdialenej búrke. V takejto situácii sa teplota tak povediac ustáli a výnimočne dokonca mierne stúpne aj počas noci.
Ďalším faktorom zvykne byť aj vietor, pretože pri utíšení vetra v nočných hodinách dochádza k úniku tepla o niečo rýchlejšie. Vietor mal kľúčový vplyv napríklad pri najneskoršom výskyte tropickej noci na Slovensku (21.10.2023).
Dlhodobou príčinou je však globálne otepľovanie, kvôli ktorému narastá početnosť aj intenzita horúčav, a tým pádom aj výskyt tropických nocí.
Trend na Slovensku
Aj na Slovensku vplyvom globálneho otepľovania jednoznačne pribúda počet tropických nocí. Možno to vidieť už na grafe z roku 2015, v súčasnosti by graf vyzeral ešte výraznejšie.
Podľa SHMÚ nielenže dochádza k nárastu tropických nocí, ale aj k ich posunu do oblastí, kde sa nevyskytovali (aj nad 1000 m n.m.). Ústav uvádza k roku 2021 nárast tropických nocí v letných mesiacoch o 20%, mimo leto však až takmer o 59%. Aj to len potvrdzuje aktuálny trend v predlžovaní letného počasia.
Aktuálne tropické noci
Spomínaný trend sa ukazuje aj teraz. Aj napriek tomu, že sa dostávame do záveru leta, tropická noc sa vyskytla už včera na mnohých staniciach západného Slovenska.
V Kuchyni na Záhorí sa takmer dokonca vyskytla supertropická noc (keď teplota neklesne pod 25°C). Iba o siedmej ráno tam teplota klesla na 24,7°C, po zvyšok noci bolo nad 25°C.
Aj dnešná noc by mala byť tropická, pričom situácii by mal pomôcť aj vietor. V podobnom duchu sa bude niesť aj budúci týždeň.
Celoslovenské rekordy
Ak berieme nočné minimá, podľa SHMÚ bol najskorší výskyt tropickej noci dňa 15.5.2007 v Kamenici nad Cirochou. Najneskorší bol nedávno, tiež na východe Slovenska – v Orechovej, dňa 4.10.2020 pred prechodom frontu.
Tento dátum však bol minulý rok 21.10.2023 prekonaný, a to až na štyroch staniciach.
Komentujte ako prvý