Doménou západného prúdenia sú prechody frontálnych systémov. S nimi sú v letnom prostredí často spojené tzv. frontálne búrky. Dávnejšie sme rozoberali práve vznik nefrontálnych búrok, ktoré sa často nesprávne označujú ako „búrky z tepla,“ dnes sa zameriame na frontálne búrky.
Frontálne búrky vznikajú na mieste stretu dvoch rozličných vzduchových hmôt. Práve front tvorí hranicu medzi týmito vzduchovými hmotami. Podľa toho či s ním prichádza studená alebo teplá vzduchová hmota odlišujeme studený a teplý front, v prípade ich stretu aj oklúzny front.
Drvivá väčšina frontálnych búrok prebieha na studených frontoch, kvôli dynamickým vlastnostiam vzduchových hmôt.
Pri studenom fronte sa postupujúci studený vzduch tlačí pod teplejší. Keďže studený vzduch je hustý a ťažký, teplý vzduch je nútený rýchlo stúpať nahor, kde sa ochladzuje, kondenzuje a vzniká vertikálna oblačnosť typická pre konvektívnu činnosť.
Studené fronty sú navyše typické pre letné obdobie, keďže teplé fronty sú v tomto období nevýrazné, pretože prichádzajúci vzduch od Atlantiku je všeobecne chladnejší ako prehriaty vzduch nad Európou. V prípade teplého frontu navyše zdvih teplého vzduchu nie je tak výrazný a väčšinou prináša len trvalé zrážky (najmä však v prechodných a zimných obdobiach).
Pri studených frontoch rozlišujeme 2 typy – studený front 1. druhu a 2. druhu. Zatiaľ čo prvý postupuje pomaly a prináša aj trvalejšie zrážky, druhý postupuje veľmi rýchlo, pričom čiara oblačnosti je veľmi úzka (do 100 km) a má výrazne vertikálny charakter, čo môže priniesť intenzívnejšie búrky.
Front sa navyše niekedy zvykne aj zvlniť, pričom svoj postup spomalí až zastaví a pretrváva nad určitým územím aj niekoľko dní. V takomto prípade zvykne priniesť niekoľkodňovú sériu búrok a výdatných zrážok. Predpoveď presného pohybu zvlneného frontu je o niečo náročnejšia a závisí od viacerých faktorov vrátane predpovede presného postavenia tlakovej níže.
Predpoveď frontálnych búrok
Frontálne búrky sa predpovedajú oveľa ľahšie ako „búrky z tepla“. Vďaka pohybu frontu možno určiť polohu a vývoj búrok. Samozrejme, búrky sa často vyvíjajú aj v labilnom vzduchu pred frontom a tie už súvisia s konvekciou a najmä orografiou.
Čo sa však pri frontálnych búrkach ťažko predpovedá je ich intenzita. Často sa stane, že front prejde tzv. „na sucho“ alebo niektoré oblasti búrky preskočia. Naopak, niekedy front prinesie aj nebezpečné sprievodné javy ako derecho, bow echo alebo downburst.
Takáto situácia sa vyskytla aj na tohtoročnej Pohode.
Charakteristické znaky
Typické pre tieto búrky je ich maximum výskytu vo večerných a nočných hodinách. Pokiaľ sa v lete vyskytne nočná búrka, s veľkou pravdepodobnosťou ide o frontálnu búrku.
Rovnako je s nimi spojená aj oveľa výraznejšia blesková aktivita ako počas bežnej búrky. Mnohí ľudia to opisujú ako „svetelnú šou.“
Frontálne búrky sa často zvyknú spájať do rozsiahlych línií nazývaných squall line (čiara húľav). Všeobecne je s prechodom frontu spojený zdvih vetra, ktorý je pri búrkach ešte výraznejší.
Najviac nebezpečným prejavom týchto búrok je tak najmä vietor a bleskové výboje.
Príklad z víkendu
Typická situácia prechodu studeného frontu nastala aj v týchto dňoch. V sobotu postupoval cez západnú Európu studený front a najmä vo večerných hodinách sa na ňom začali vytvárať mohutné búrky.
Nasledujúca animácia zobrazuje ich vývoj a pohyb spolu s čiarou frontu:
Na Slovensko sa už tieto búrky nedostali, pretože front sa nad našou oblasťou začal rozpadávať a priniesol len zdvihnutie vetra a mierny pokles teploty.
Komentujte ako prvý