Dnešok je posledným augustovým dňom a zároveň ním aj končí meteorologické leto. V tejto analýze si zhrnieme všetko zaujímavé, čo tento posledný letný mesiac priniesol.
Teplotne nadpriemerný mesiac
Tohtoročný august bol teplotne vysoko nadpriemerný a priniesol vysoký počet tropických dní a nocí. Tropické dni sme v tomto mesiaci zaznamenali aj v Oravskej Lesnej, či v Poprade.
Vlny horúčav a najteplejší deň v roku
Podobne ako v júli, aj v auguste sa vyskytli výrazné vlny horúčav, dokonca mali aj dlhšie trvanie. Začiatok mesiaca bol teplotne mierny až mierne chladný. Od 10. augusta však prišla ďalšia vlna horúčav, ktorá trvala až do 18. augusta.
Počas tejto vlny sme zaznamenali nový najteplejší deň v roku 2024. Najteplejším dňom v roku bola streda, 14. august. Hodnotu 37,9°C z 12. júla vystriedala hodnota 38,3°C, ktorú takisto zaznamenali v Mužli pri Štúrove. Do historicky najteplejšieho dňa mu tak chýbali presne 2 stupne.
Následne cez Slovensko postupovali studené fronty, ktoré priniesli aj zrážky, najmä v podobe búrok. Od 23. augusta sa však prúdenie zmenilo opäť na juhozápadné a od nasledujúceho dňa zaznamenávame ďalšiu sériu horúčav s teplotami do 35°C.
Zmiernenie teplôt priniesol rozpadávajúci sa studený front na začiatku tohto týždňa, no nie však všade. Mnohé miesta na juhu stredného Slovenska zostali aj naďalej v teplom vzduchu. Napríklad v Dudinciach dosiahla počas tejto vlny každý deň teplota aspoň 34°C.
Sucho a žltnutie listov
Nedostatok zrážok a dlhé obdobia s vysokými dennými teplotami ešte viac prehĺbili aktuálne sucho na Slovensku. V júli aj v auguste sme navyše zaznamenali prebytok slnečného žiarenia, ktoré má takisto vplyv na horší stav vegetácie.
Vplyvom sucha zaznamenávame od začiatku mesiaca predčasné žltnutie vegetácie, jej vädnutie a opadávanie. Najvýraznejšie prejavy sú v nižších pohoriach a na západnom Slovensku. Navyše, na dubových porastoch sa okrem sucha prejavuje aj škodca.
Aj na mnohých európskych miestach skončil august ako zrážkovo podpriemerný. Výrazný zrážkový deficit sme opäť zaznamenali v karpatskej oblasti. Naopak, Nemecko zaznamenalo opäť prebytok zrážok. Výrazný prebytok zrážok je aj na západných návetriach Škandinávie a Škótskej vysočiny, a takisto aj v oblasti Baleárov, kde sa vyskytli rozsiahle povodne.
Astronomické udalosti
S augustom sa tradične spája aj meteorický roj Perzeidy. Tento rok im priala aj vysoká nočná teplota. Unikátom však bol výskyt polárnej žiary priamo v noci 12. augusta, teda v čase maxima tohto meteorického roja. Polárnu žiaru bolo možné sledovať priamo zo Slovenska, najmä zo severných regiónov.
Vyhliadka:
Spomínaná séria horúčav z poslednej augustovej dekády bude pokračovať aj naďalej a ovplyvní celý úvod septembra. Takáto dlhá vlna horúčav s teplotami do 35°C je v septembri výnimočná. Je dosť možné, že budú prekonané aj teplotné rekordy daných dní. Ochladenie sa črtá až okolo 10. septembra.
Komentujte ako prvý