Tohtoročné leto je extrémne najmä teplotne. Svoje o tom vieme aj na Slovensku, kde nás počas leta zasiahlo niekoľko vĺn horúčav, pričom najdlhšie trvanie má práve tá aktuálna.
Extrémne horúčavy a nové teplotné rekordy momentálne zaznamenávajú na rôznych miestach po celom svete. Rok 2024 má zatiaľ našliapnuté byť najhorúcejším rokom v histórii záznamov.
Arktída
Momentálne sa hrúbka aj rozloha arktického ľadu nachádza na veľmi nízkych hodnotách, pričom sa hovorí o historicky treťom najnižšom čísle. O podobnom trende vraví aj dlhodobé porovnanie hrúbky ľadu za každý júl od roku 1979.
Európa
Najmä v strednej, južnej a juhovýchodnej Európe zaznamenávame rozsiahle vlny horúčav a vo viacerých krajinách skončí toto leto ako historicky najteplejšie.
Prekvapujúce sú aj teploty európskych morí. O rekordne teplom Stredozemnom a Jadranskom mori sme už informovali. Takáto teplota ohrozuje podmorský život a je hrozbou pre potenciálne jesenné cyklóny, ktoré môžu nadobúdať črty hurikánu.
Blízky východ
Zatiaľ čo Stredozemné more prekvapilo teplotou 30°C, na Blízkom východe počítajú v iných číslach. Teplota vody v Perzskom zálive totiž momentálne dosahuje neuveriteľných 36,5°C, čo už hraničí s historickými rekordmi.
Južná Amerika
Extrémne teploty sužujú aj oblasť od Kolumbie, cez Bolíviu až po Brazíliu. V Kolumbii v noci zaznamenali rekordne vysoké teplotné minimum – najnižšia nočná teplota tam bola až 29°C. Horúčavy by v tejto oblasti mali pokračovať a teploty môžu dosiahnuť až 44°C.
Austrália
O extrémnych horúčavách v Austrálii sme už informovali, no počasie tam aj naďalej prepisuje rekordy. Ide o veľmi dlhú sériu horúčav, ktorá sa tam navyše vyskytuje ešte stále v zimnom období. V závere zimy tam v pondelok zaznamenali rekordnú teplotu 41,6°C.
Horúčavy sa vyskytujú naprieč celou krajinou. Rekordné teploty zaznamenávajú okrem severozápadnej časti aj v štátoch Queensland, Nový Južný Wales, či Južná Austrália.
Svetové moria a oceány
Hrozivá je aj najnovšia správa WMO, podľa ktorej sa rýchlosť nárastu hladiny morí od prvej dekády satelitných záznamov viac než zdvojnásobila.
Smutný pohľad ponúkajú aj aktuálne zábery z gréckeho ostrova Volos, kde vplyvom extrémnych klimatických výkyvov zahynulo viac než 100 ton rýb. Ide o varovné signály, ktoré budú aj na našom kontinente ešte viac narastať.
Komentujte ako prvý