Press "Enter" to skip to content

Júl 2024 v skratke – vlny horúčav, začínajúce sucho a nový celosvetovo najteplejší deň

Máme za sebou letný mesiac júl, ktorý je považovaný za najteplejší mesiac v roku. Aj tento rok sa potvrdil trend z posledných rokov a tento mesiac bol nielen nadpriemerne teplý, ale aj pomerne chudobný na zrážky.

Chladný začiatok

Hneď 1. júla sme zaznamenali prechod studeného frontu, ktorý priniesol o niečo chladnejší úvod mesiaca. Zároveň však išlo o jediné teplotne podpriemerné obdobie v tomto mesiaci.

Už okolo 5. júla sa teploty dostali na letné hodnoty. Následne sa otepľovalo ešte viac.

Vlna horúčav a dusno

Od 9. júla sme zaznamenali vlnu horúčav, teploty pravidelne dosahovali hodnoty nad 35°C a boli zaznamenávané nové absolútne rekordy platné pre dané dni. Najteplejším dňom bol 12. júl, kedy sme zaznamenali teplotu 37,9°C v Mužli.

Horúčavy ešte viac znepríjemňovala vlhkosť ovzdušia a pocit dusna, v dôsledku čoho sa postupne tvorili aj intenzívne búrky, najmä v horských oblastiach. Príkladom je aj tragická udalosť z Monkovej doliny, kedy silná búrka vyvolala dňa 11. júla vodnú lavínu.

Horúčavy na krátko prerušovali prechody atmosférických frontov, no teplé obdobie trvalo v podstate celú druhú júlovú dekádu.

Silné búrky na Pohode

Ako bolo spomenuté, 12. júla sme pred prechodom frontu zaznamenali doposiaľ najteplejší deň v tomto roku. Na studenom fronte sa však vytvorila výrazná línia búrok (derecho), ktorá priniesla intenzívny dážď, početné bleskové výboje a najmä silný vietor.

Táto línia zasiahla takmer celé západné Slovensko vrátane Trenčína, kde zrovna prebiehal festival Pohoda. Videá a zábery ľudí, ktorí s obavami sledovali lietajúce stany, zasiahli celé Slovensko.

Našťastie sa táto udalosť zaobišla bez tragédie.

Nové celosvetovo najteplejšie dni

Zaujímavosťou je určite aj to, že dňa 21. júla bol zaznamenaný nový celosvetovo priemerne najteplejší deň. Tento rekord dlho nevydržal a bol prekonaný hneď v nasledujúci deň, 22. júla. Vtedy bola zaznamenaná celosvetová priemerná teplota 17,15°C.

Ešte nikdy v histórii nebolo celosvetovo tak teplo ako v tento deň.

Suchý mesiac

Okrem toho, že bol tento mesiac na našom území nadpriemerne teplý, bol aj pomerne suchý.

Výnimkou boli lokálne búrky, ktoré sa vyskytovali práve v období najväčších horúčav, pri prechodoch často i rozpadnutých frontov. Drvivá väčšina zasiahla najmä stredné a východné Slovensko, príkladom je napríklad supercela zo Zvolena dňa 17. júla, kedy bola vydaná aj najvyššia výstraha 3. stupňa.

Vo všeobecnosti však bol júl 2024 v našej oblasti suchý. To platilo aj vo väčšine východnej Európy a na Balkáne, kde bol tento mesiac aj poriadne horúci, s teplotami nad 40°C.

Naopak, oblasť na severozápade a severe kontinentu bola na zrážky bohatá, najmä kvôli častým tlakovým nížam a s nimi spojenými frontálnymi systémami. Fronty však do našej oblasti prišli väčšinou len v rozpadnutom stave a zrážky s nimi spojené mali skôr lokálny charakter.

Mesačná odchýlka zrážok v júli 2024
Zdroj: Ventusky

Vyhliadka:

Prvý augustový víkend by mohol priniesť aj početnejšie zrážky, ktoré by aspoň trochu mohli zmierniť zrážkový deficit. Potom sa však opäť očakávajú vysoké teploty, pričom prvotné predpovede modelu GFS naznačovali na konci prvej augustovej dekády vrcholenie leta a atakovanie teplôt okolo 40°C.

Druhá polovica augusta zatiaľ vyzerá teplotne stabilnejšie a miernejšie, avšak ide o dlhodobú predpoveď, ktorá prirodzene nie je až tak presná a môže sa meniť.

Komentujte ako prvý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *