Aktualizované 30. júla 2024
Dnes v noci došlo na Slnku k ďalšej silnejšej erupcii, ktorá dosiahla triedu M9.9 (čo je už takmer najvyššia trieda X). Oblasť, v ktorej došlo k erupcii, je priamo nasmerovaná k Zemi a podľa všetkého bola uvoľnená aj koronálna hmota (CME).
Aktívne Slnko
Slnko je v posledných dňoch pomerne aktívne a opäť dochádza k častým erupciám. Pri erupciách bolo uvoľnených hneď niekoľko koronálnych hmôt CME, ktoré by mali byť nasmerované priamo k Zemi.
Momentálne prebieha ďalšia silnejšia erupcia a zvýšená aktivita na Slnku by mala pokračovať aj naďalej. Opäť by sme tak mohli byť svedkami aj erupcií triedy X.
Utorok môže byť zaujímavý
Hmota by mohla Zem zasiahnuť v najbližších dňoch, s najväčšou pravdepodobnosťou počas utorka. Očakáva sa, že by mohla nastať geomagnetická búrka triedy G2, prípadne až G3. V tejto súvislosti by sa mohla vyskytnúť aj polárna žiara, situáciu budeme sledovať.
Veľmi dobrou správou pre našu oblasť je aj to, že počasie bude ukážkové, takmer bezoblačné.
Posledné 2 výrazné polárne žiary z 5. novembra 2023 a 10. mája 2024 vznikli pri geomagnetických búrkach G4, respektíve G5. To však boli už pomerne extrémne situácie. Pri tejto situácii je počas utorka šanca na polárnu žiaru v našich končinách asi 50%.
Polárna žiara sa vplyvom nedávnych erupcií vyskytla už pred pár dňami, pri geomagnetickej búrke G1. Pozorovaná bola pri Hurónskom jazere v Severnej Amerike, čo je však miesto, ktoré je oveľa bližšie k pólu. Počas utorka by žiara mohla byť viditeľná aj v nižších zemepisných šírkach.
Pripomíname, že časté erupcie na Slnku sú dôsledkom vrcholiaceho slnečného cyklu, ktorého maximum by malo nastať na prelome rokov 2024/2025. V druhej polovici budúceho roka by už erupcie a prípadné polárne žiary nemali byť také bežné.
Komentujte ako prvý